"WENTYLACJA MECHANICZNA ZMNIEJSZA RYZYKO COVID O POŁOWĘ W PORÓWNANIU Z OTWARTYMI OKNAMI"
Badania pokazują, że systemy wentylacji budynków zmniejszają rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą powietrzną o połowę w porównaniu z naturalną wentylacją w szkołach, biurach i obiektach gościnnych.
Dziesiątki czołowych światowych ekspertów w dziedzinie rozprzestrzeniania się chorób wezwało do znacznej poprawy powietrza w budynkach. Mówią, że obecne zasady wentylacji nie powstrzymują infekcji, w tym Covid-19.
Apel pojawia się wśród rosnących dowodów na to, że koronawirus jest często przenoszony przez zakaźne aerozole (cząsteczki) w zatłoczonych pomieszczeniach.
Specjaliści od wentylacji, firma S&P UK, opublikowała wyniki szczegółowych badań przeprowadzonych przez ich europejskie centrum badawczo-rozwojowe, które miały na celu wyjaśnienie, czy w celu poprawy jakości powietrza i ograniczenia ryzyka zachorowań na choroby przenoszone drogą powietrzną, takie jak Covid, należy stosować wentylację mechaniczną lub naturalną.
Wraz ze złagodzeniem blokady i wdrażaniem szczepień w Wielkiej Brytanii, więcej firm, kierowników biur, dyrektorów i innych właścicieli budynków zwraca się do rządu, społeczności naukowej i organów branżowych o jasność co do tego, jak najlepiej zminimalizować rozprzestrzenianie się Covid w zamkniętej przestrzeni.
Covid rozprzestrzenia się za pośrednictwem zakaźnych aerozoli (cząsteczek), które mogą pozostawać w powietrzu przez długi czas, szczególnie w słabo wentylowanych miejscach.
Od dawna istnieją obawy, że większość biur recyrkuluje istniejące powietrze tylko za pomocą jednostek klimatyzacyjnych, zamiast pompować świeże powietrze za pomocą systemów wentylacji mechanicznej (rekuperacji).
„Jakość powietrza jest dla nas niewidoczna, więc ją ignorujemy, ale wpływa na nas każdego dnia, przenosząc choroby układu oddechowego, co wpływa na prawdopodobieństwo zachorowania na infekcje” - prof. Cath Noakes.
Przestrzenie wewnętrzne ze słabą wentylacją są zagrożeniem jako potencjalne ogniska infekcji, „ponieważ ryzyko wzrasta, gdy gromadzą się cząsteczki wirusa”.
„Wszyscy chcemy mieć pewność, że powietrze w naszych domach, budynkach i restauracjach, które odwiedzamy, jest czyste” - mówi dr Julian Tang, honorowy profesor nadzwyczajny i kliniczny wirusolog układu oddechowego na Uniwersytecie w Leicester.
Jest więc propozycja, aby miejsca publiczne miały „certyfikaty wentylacji”, np. Higieniczne.
Alex Finch, dyrektor zarządzający S&P UK, mówi: „Nasze badania pokazują, że inwestowanie w systemy wentylacji mechanicznej musi być rozważane przez każdego, kto pomaga w zarządzaniu dowolną przestrzenią wewnętrzną, niezależnie od tego, czy jest to dyrektor, kierownik biura czy właściciel restauracji.
„To dlatego, że nasze dowody są jasne: zmechanizowane systemy wentylacji są dwa razy lepsze niż naturalna wentylacja, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak Covid-19 w pomieszczeniach.
„Istnieje wiele ogólnych porad dotyczących wentylacji, wiele grup społecznych domaga się oficjalnych i jasnych wskazówek dotyczących dokładnej najlepszej wentylacji w typowych scenariuszach. Zdajemy sobie również sprawę, że brak rozróżnienia między wewnętrzną wentylacją mechaniczną i naturalną w ramach tej trwającej debaty nie jest zaskakujący, ponieważ jest złożonym i nowym wyzwaniem."
Badanie przeprowadzone przez S&P UK wykazało, że systemy wentylacji mechanicznej zmniejszają o połowę ryzyko przenoszenia infekcji w porównaniu z naturalną wentylacją, taką jak otwieranie okien i drzwi, co ma dodatkową wadę polegającą na przepuszczaniu hałasu, zanieczyszczeń i zimnego powietrza w zimie.
Wierzymy jednak, że badania, sprawdzone przez zespoły techniczne, dostarczą ważnych dowodów dla specjalistów z sektora HVAC i mogą pomóc w zapewnieniu jasności tym, którzy chcą aktywnie poprawić swoje środowisko pracy, aby zminimalizować przenoszenie chorób układu oddechowego w tym wirusa Covid.
Źródło:[1] https://www.bbc.com/news/science-environment-57102372